Artykuły

Największe afery Pfizera – nielegalne testy na dzieciach, płacenie lekarzom i skutki uboczne

Gdy codziennie słyszymy, że szczepionki są bezpieczne, sprawdzone i nie ma powodów do obaw, warto przypomnieć listę afer i kar jakie zapłaciły wielkie koncerny za inne „bezpieczne i sprawdzone” leki. Choć wielu słyszało o karach dla Monsanto czy Bayer, to mało kto słyszał o karach dla koncernów produkujących szczepionki. Dziś przyjrzymy się niechlubnej historii Pfizera, jednego z producentów szczepionek przeciw COVID 19.

600 tysięcy euro odszkodowania od Pfizera. Poszkodowany uzależnił się od seksu i hazardu

Włoska gazeta „La Stampa” opisała sprawę 60-letniego obywatela Włoch, u którego w 1999 roku zdiagnozowano chorobę Parkinsona. W ramach terapii w latach 2001-2005 otrzymywał eksperymentalny lek wyprodukowany przez firmę Pfizer. Lek zawierał związek chemiczny o nazwie kabergolina, który spowodował u pacjenta poważne skutki uboczne.

Jak podaje gazeta „La Stampa” pacjent zauważył pierwsze symptomy po rozpoczęciu kuracji.

Zacząłem dużo więcej jeść, a potem nie mogłem myśleć o niczym innym niż o seksie. – powiedział gazecie 60-latek. Później popadł w uzależnienie od gier hazardowych. – Zapominałem o pracy, grałem nawet w biurze oraz nocą, gdy moja żona już spała. Stałem się kłamcą, który nie zdawał sobie sprawy, co się z nim dzieję. Czułem, że popadam w szaleństwo.

Pacjent z powodu uzależnienia stracił około 380 000 euro.

Nigdy nie poddawaliśmy w wątpliwość skuteczności leku z medycznego punktu widzenia, ale w ulotce informacyjnej zabrakło ostrzeżenia przed niepożądanymi efektami, o których wszyscy pacjenci powinni być powiadomieni przed jego przyjęciem – powiedział adwokat Stefano Bertone

Zgodnie z wyrokiem w Turynie, a potwierdzonym przez trybunał apelacyjny w Mediolanie, koncern musi zapłacić 600 000 euro odszkodowania w związku z następstwami przyjmowania leku. Włoski sąd podkreślił, że wszystkie firmy farmaceutyczne muszą informować o wszystkich możliwych skutkach ubocznych działania poszczególnych leków, a także aktualizować je w razie nowych i poszerzonych wyników badań.

Źródło: https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/210509779-Uzaleznil-sie-od-seksu-i-hazardu-Pfizer-zaplaci-600-tys-euro.html


LINKI REKLAMOWE

innowacja

dobre latarki

ciekawe rozwiązania


 

75 mln dolarów kary za nielegalne testy antybiotyków na dzieciach

W 1996 roku w Nigerii wybuchła epidemia zapalenia opon mózgowych. Koncern Pfizer – jak twierdzi sam koncern – w ramach pomocy humanitarnej wysłał tam swoich lekarzy. Lekarze Pfizera miueli leczyć w stanie Kano 200 dzieci w wieku od trzech miesięcy do lat 18. Jednej połowie podano budzący kontrowersje produkt Pfizer o nazwie Trovan, a drugiej uznany i sprawdzony lek konkurencji, ale w zaniżonych dawkach. Celem takiego zabiegu było dowiedzenie, że Trovan jest bardziej skutecznym lekiem od leku konkurencji. Warto nadmienić, że lek ten nigdy nie był testowany na dzieciach, a od 1999 roku jest zabroniony w Europie.

W czasie testów zmarło pięcioro dzieci, które przyjęły Trovan i sześciowo z drugiej grupy, a kilkadziesiąt zostało upośledzonymi. Według koncernu Pfizer był to dobry wynik. Później pojawiły się zarzuty, że firma nie poinformowała o możliwych skutkach ubocznych leczenia i nawet nie zapytała wszystkich rodziców o zgodę. Amerykański urząd zatwierdzający leki dopatrzył się nieprawidłowości w dokumentach rejestracyjnych leku. Pfizer stał na stanowisku, że śmierć i kalectwo nie jest wynikiem podawania leku, ale samej choroby. Ponadto Pfizer stwierdził, że dzieci, które przyjmowały Trovan miały znacznie większe szanse na przeżycie.

Stan Kano w maju 2007 roku oskarżył Pfizer, a w 2009 koncern i władze stanowe zdecydowały się na ugodę pozasądową. W wyniku tej ugody koncern miał zapłacić 75 mln dolarów odszkodowania, a kulisy tej umowy opublikowało WikiLeaks. Z dokumentu opublikowanego przez portal wynikało, że Pfizer zaangażował prywatnego detektywa, który miał za zadanie znaleźć dowody obciążąjące prokuratora Michaela Aondoakaa. Wynajęci detektywi mieli przekazać informacje lokalym mediom, które zarzucały prokuratorowi korupcję. Materiały te miały wywrzeć nacisk, który miał doprowadzić do zarzucenia postępowania odnośnie koncernu Pfizer. Kilka tygodni później doszło do złagodzenia kary.

Źródło: https://www.rp.pl/artykul/577170-Pfizer-kontra-nigeryjski-prokurator-.html

2,3 mld dolarów kary za praktyki sprzeczne z prawem

W 2009 r. Pfizer zgodził się zapłacić karę w wysokości 2,3 mld dolarów za promowanie leków do innych zastosowań niż te, na które wydał zgodę amerykański Urząd Kontroli Żywności i Leków. Chodzi aż o 13 leków, które były sprzedawane niezgodnie z prawem. Są to m.in. Bextra, Geodon, Xyvox i Lyrica. Firma przyznała się do promocji leków niezgodnie z zastosowaniami, na które otrzymała zgodę.

Ponadto koncern oskarżano o wprowadzanie klientów w błąd odnośnie maksymalnej dopuszczalnej dawki. Pfizer został oskarżony również o to, że płacił lekarzom za przepisywanie 9 innych leków produkowanych przez Pfizer.

Według Reuters sześć osób, które ujawniły amerykańskim władzom niezgodne z prawem praktyki koncernu, otrzyma nagrody. Chodzi o łączną kwotę 102 milionów dolarów, z czego ponad 51 milionów przypadnie Johnowi Kopchinskiemu, który pełnił funkcję przedstawiciela handlowego firmy Pfizer.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/2-3-mld-usd-kary-dla-pfizera-za-niedozwolone-praktyki

.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *