Artykuły

Propaganda w czasie zarazy

Przęglądając sieć internet w poszukiwaniu zdjęcia, które mogłoby uatrakcyjnić jeden z tłumaczonych przez nas artykułów, natrafiłem na bardzo interesującą rzecz. Rzecz mającą znaczenie propagandowe.

Z pewnością większość twórców kojarzy niemiecką stronę Pixabay.com. Dla tych co nie kojarzą, to krótko wspomnę, że jest to strona z grafikami, które można umieszczać całkowicie za darmo, do użytku komercyjnego, nawet bez przypisania. Warunki licencji są więc bardzo podobne do popularnej CC0.

Szukając zdjęcia pod frazą „Wuhan” natrafiłem na kilka ciekawych grafik, które zamieszczam poniżej.

Źródło i Kopia
Źródło i Kopia
Źródło i Kopia
Źródło i Kopia

Jak rozumiem użytkownik iXimus (kopia) chciał mieć pewność, że każdy zrozumie przekaz, który wskazuje na sprawców tego światego bałaganu i w tym celu wyróżnił dwie ostatnie litery słowa „coronavirUS”. Dzięki temu nawet najbardziej oporni będą wiedzieli jakie jest pochodzenie wirusa i kogo zmieszać z błotem.

Konto użytkownika iXimus istnieje od 7 kwietnia 2016 r. i obecnie posiada 105 zdjęć, które pobrano 81 093 razy, polubiono 541 razy, a skomentowano 116. Konto posiada 54 obserwujących, a mniej więcej połowa ma puste konta. Większość komentarzy została wystawiona przez samego autora i są linkami do grafik źródłowych lub podziekowaniami w stylu „tahnks” lub innych „Danke”.

Na koncie znajdziemy jeszcze kilka grafik w stylu takim :

Źródło

Znajdziemy także inne sympatyczne stworki.

Źródło

Ponadto znajdziemy także wiele grafik adresowanych do Niemców. Są to przede wszystkim apele w stylu „Stay home!” („Zostań w domu”) albo „Ausgangsperre” („Zakaz wychodzenia”).

Źródło

Pierwsze grafiki na koncie dotyczyły znaku dotyczącego prywatnego parkingu i opublikowano je 16 sierpnia 2016 r., następne dotyczyły łąki z kwiatami i stroików wielkanocnych. Łącznie 6 grafik. Następne grafiki (99 sztuk) dotyczą koronawirusa lub kwarantanny i zostały opublikowane po dacie 26 luty 2020 r.

Zdjęcia zostały wykorzystane w internecie w niektórych artykułach (np. tym), ale ich treść dotyczy obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa w USA. Należy mieć jednak na uwadze, że te z uwypuklonym „US” zostały opublikowane stosunkowo niedawno (w okolicach 13 marca).

Dlaczego o tym wszystkim napisałem? Ponieważ nie mogę zrozumieć dlaczego Niemiec tworzy grafiki, które mogą sugerować pochodzenie wirusa i opisywać je frazami w taki sposób, że są wyszukiwalne na frazy dotyczące „Wuhan”. Mam nadzieję, ze to tylko jakiś Hans lub inny Frank, który po prostu nie lubi USA.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *