Artykuły

Koronawirus: w jaki sposób korupcja WHO pomogła mu się rozprzestrzenić

Koronawirus - w jaki sposób korupcja WHO pomogła mu się rozprzestrzenić
Koronawirus - w jaki sposób korupcja WHO pomogła mu się rozprzestrzenić

Światowa Organizacja Zdrowia jest organem Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmującym się zdrowiem na świecie. Przynajmniej, podobno tym się zajmuje. Jednakże okazuje się, że korupcja występująca w tej instytucji naraża ludzkie życie na niebezpieczeństwo.

Do tej pory potwierdzonym faktem jest to, że Komunistyczna Partia Chin wykorzystała rozwiązanie składające się z dwóch kroków, do tego by poradzić sobie z koronawirusem.

Krok pierwszy – zatuszować sprawę

Aresztowano lekarzy i dziennikarzy, którzy nagłaśniali informacje, które niekoniecznie pokrywały się z wersją wydarzeń serwowaną przez partię.

China Arrested Whistleblower who shot viral video of corpes in wuhan
Critics say china has suppresed and censored information in coronavirus outbreak

W tym czasie media państwowe utrzymywały liczbę zarażonych na bardzo niskim poziomie, albo w ogóle nie zgłaszały nowych przypadków. Po tygodniach tuszowania sprawy, po tym jak pozwolili na to by wirus rozprzestrzenił się na całym obszarze Chin i na całym świecie, sprawa ta stała się zbyt poważna, aby można było ją dalej zatuszować.

Wobec tego, krok drugi – represje autorytarne

Chiński reżim poddał kwarantannie większość ludzi z prowincji Hubei, w której rozpoczęła się epidemia. To kwarantanna o największym w historii ludzkości zasięgu, która dotknęła dziesiątku milionów ludzi.

Niestety na tak ogromną skalę, to nie może działać zbyt dobrze. Jest autorytarna, surowa i często samowolna – różni się w zależności od wsi lub miasta. Chińczycy przez to stracili zaufanie do swojego rządu, a niektórzy ludzie szukali sposobów na ucieczkę ze stref objętych kwarantanną.

Wielu chorujących nie zgłosiło się do władz, ponieważ obawiali się umieszczenia ich w samym centrum kwarantanny, obok setek innych chorych ludzi. Ponadto niektóre centra kwarantanny nie miały wystarczającej ilości personelu medycznego, a nawet wystarczającej ilości jedzenia. Według eksperta z University of Edinburgh:

„Sposób w jaki postąpiły chińskie władze jest bardzo niebezpieczny, ponieważ tak naprawdę tymi działaniami podkopali zaufanie do siebie.” – The WHO Draws Flak for Coronavirus Response

„Doceniamy powagę z jaką Chiny podchodzą do wybuchu tej epidemii”

Komunistyczna Partia Chin jest miażdżona przez międzynarodową krytykę za to, w jaki sposób zajęła się sprawą koronawirusa. Zgadnijcie kto ich nie krytykował?

Światowa Organizacja Zdrowia. W rzeczywistości, W.H.O chwaliła sposób w jaki Komunistyczna Partia Chin sobie „radziła”. Szczególnie Chiny chwalił Dyrektor Generalny W.H.O, Tedros Adhanom, który trzy tygodnie wcześniej spotkał się z chińskim sekretarzem, Xi Jinping.

W tamtym czasie, Tedros powiedział:

„Doceniamy powagę z jaką Chiny podchodzą do wybuchu tej epidemii, szczególnie zaangażowanie ze strony głównych przywódców oraz przejrzystość informacji jaką zaprezentowali.”

Powiedział również:

„Właściwie to Chiny wyznaczają  nowy standard dla reakcji na wybuch epidemii.”

Chinese activist detained after calling Xi Jinping 'clueless’ on coronavirus crisis

Tedros udzielał szczodrych pochwał Chinom, mimo tego, że

„prawie dwa tygodnie zajęło agencji uzyskanie zielonego światła od Chin, na to by mogła wysłać tam specjalistyczny zespół, który przybył do Pekinu 10 lutego, by przedyskutować temat wspólnej misji.” The WHO Draws Flak for Coronavirus Response

Pochwała Tedrosa udzielona Chinom była tak ogromna, że w chińskich, państwowych mediach ciągle powtarzano jego wypowiedź, podobnie jak ten materiał pochodzący od People’s Daily.

Heroiczna postawa Chin

Tedros Adhanom: „Chiny podjęły masowe działania w epicentrum,  u źródła epidemii. To heroiczna postawa. Działania Chin sprawiają, że jesteśmy bezpieczniejsi.”

Może to tylko ja, ale wcale nie czuję się o wiele bezpieczniej. Pamiętajcie o tym, że Tedros wychwalał autorytarną reakcję Chin na wirusa, a w tym samym czasie krytykował inne kraje, szczególnie Stany Zjednoczone, za zakazy podróży do i z Chin.

Tedros Adhanom:  „Nie ma konieczności wykorzystywania środków, które nadmiernie kolidują z podróżami i handlem. Wzywamy wszystkie kraje do tego, by wprowadzały w życie decyzje, które są oparte na faktach i są logiczne.”

Dobrze, że nikt go nie słuchał. Główne lotniska na świecie przygotowały specjalne procedury dla podróżujących, którzy ostatnio przebywali w Chinach. Wiele linii lotniczych wstrzymało loty do i z Chin. Nie jest dobrze, gdy ludzie ignorują główną, światową organizację powołaną do tego, by doradzała własnie w takich sytuacjach jak ta z koronawirusem.

Tedros powiedział również w wywiadzie, że kwarantanna dziesiątek milionów ludzi w Chinach jest zgodna z nakazami WHO, które wzywają do „możliwie jak najmniej inwazyjnych środków i intensywnej ochrony swobody przemieszczania się i innych praw człowieka.– The WHO Draws Flak for Coronavirus Response

Jak najmniej inwazyjne? Nie chciałbym zobaczyć co W.H.O. tak naprawdę postrzega jako inwazyjne. Nawiasem mówiąc, Tedros był przywódcą w etiopskim Tigrajskim Ludowym Froncie Wyzwolenia. Jest to

„odłam rządzącego, zakorzenionego w marksizmie Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego. Służył brutalnie represyjnemu reżimowi jako minister  spraw zagranicznych od 2012 do 2016 roku, po kadencji  na stanowisku ministra zdrowia.”  – Stop Funding WHO Until It Cleans Up Its Act https://www.nationalreview.com/2017/06/world-health-organization-corrupt-wasteful/

Jest więc bardzo ciekawe co takiego Tedros uważa za inwazyjne. Nawet jeśli powiedział:

„Uważam, że prawa człowieka i tym podobne powinny być honorowane.” – The WHO Draws Flak for Coronavirus Response

Jednak Tedros nie jest jedynym w W.H.O., który chwali reakcję Komunistycznej Partii Chin na epidemię koronawirusa. Inny przedstawiciel W.H.O. powiedział ostatnio na panelu, że:

„Chińczycy czują, że są chronieni… Wszyscy powinniśmy cofnąć się wstecz i podziwiać to, co się wydarzyło.”

Zatem cofnijmy się. Pamiętacie Petera Humphrey’a, brytyjskiego prywatnego detektywa, którego wsadzono do więzienia w Chinach, w 2013 roku?

„Został odurzony narkotykami, przykuty do krzesła, zamknięty w celi, a następnie zmuszono go do przeczytania przed kamerami oświadczenia napisanego przez policję. Prowadzący, który zaprezentował to nagranie, James Chau, jest obecnie ambasadorem dobrej woli przy Światowej Organizacji Zdrowia.”Live From America’s Capital, a TV Station Run by China’s Communist Party

Tego rodzaju pochwały skierowane w stronę Chin są uskuteczniane od lat. W tym oświadczeniu, pochodzącym od byłego Dyrektora Generalnego W.H.O., Margaret Chan, jest napisane:  

Chiny są coraz częściej widziane w oczach świata jako wzór model dla wielopoziomowego rozwoju.”  – China’s growing contribution to health at home and on the global stage, lecture at the Chinese Academy of Governance

Ponadto Chiny wyciągnęły „z ubóstwa miliony swoich obywateli.” oraz „Chiny mają niesamowite szczęście posiadając prezydenta, który ze zdrowia uczynił najważniejszą ze wszystkich polityk rządowych.”

Nawiasem mówiąc, „Pekin poparł nominację Margaret Chan, byłej Dyrektor ds. Zdrowia w Hong Kongu, na stanowisko Dyrektora Generalnego W.H.O., które sprawowała od 2006 do 2017 roku.” – The WHO Draws Flak for Coronavirus Response

Lecz poza pochwałami, chiński reżim wydaje się odnosić niesamowity sukces w zmuszaniu W.H.O. do skłonienia się w kierunku ich roszczeń wobec Tajwanu. Gdybyście nie wiedzieli, to Tajwan jest krajem suwerennym posiadającym własny rząd, wojsko i walutę. Jednakże chiński reżim postrzega go jako część Chin. Chiny wykorzystywały swoje wpływy w W.H.O. do tego, by trzymać Tajwan na dystans. Oto przemówienie wygłoszone na spotkaniu w siedzibie W.H.O., w zeszłym roku.

Luke Browne: „Nie ma żadnej uzasadnionej podstawy do tego, aby przedstawiciele Tajwanu nie byli tutaj obecni… Jedynym powodem dlaczego ich tu nie ma, jest to, że rząd w Pekinie nie lubi obecnej władzy w Tajpej.”

A jednak Tajwan nie może dołączyć do Światowej Organizacji Zdrowia jako kraj członkowski, ani nawet jako obserwator. I to naraża na niebezpieczeństwo 23-milionową populację Tajwanu.

 „Wykluczenie Tajwanu z W.H.O. czyni jego populację bezbronną w czasie tego kryzysu – brak bezpośrednich i udostępnianych na czas kanałów dostępu do W.H.O. doprowadził już do nieprecyzyjnego zgłaszania przypadków zachorowań na Tajwanie.”The coronavirus crisis is raising questions over China’s relationship with the World Health Organization

Tajwan wielokrotnie skarżył się na to, że Chiny i W.H.O. nie dzielą się z nimi informacjami na temat epidemii koronawirusa. Tak było również w 2003 roku kiedy to w Chinach wybuchła epidemia śmiercionośnego wirusa SARS.

Poza narażeniem na niebezpieczeństwo 23 milionów Tajwańczyków, co również dotyczy 50 milionów podróżników z innych krajów, którzy każdego roku przechodzą przez tajwańskie porty lotnicze. Mogliby założyć, że W.H.O. trzyma rękę na pulsie. Pomyliliby się. W rzeczywistości, W.H.O. nie może nawet ustalić jak ma nazywać Tajwan. W zeszłym miesiącu, rzecznik W.H.O. nazwał go „Chinami, Tajwanem”.

The WHO can’t seem to figure out what to call Taiwan in its coronavirus updates

„Sprawozdanie z 4 lutego odwróciło tę nazwę i wymieniło go jako „Tajwan, Chiny,” ale pomylili się co do liczby przypadków, opierając się o dane z Pekinu, a nie te z Tajpej.”

Obecnie, W.H.O. nawet nie wspomina o Tajwanie. Ostatnio nazwali go „Tajpej i okolice” na liście miast w Chinach dotkniętych przez epidemię. Dlaczego Chiny mają tego rodzaju wpływ na Światową Organizację Zdrowia? Okazuje się, że W.H.O. jest strasznie skorumpowaną organizacją. Audyt ujawnił, że:

Nastąpił gwałtowny wzrost ilości oskarżeń o korupcję wewnętrzną w całej organizacji i odkryto wiele systemów mających na celu zdefraudowanie dużych sum pieniędzy, pochodzących z międzynarodowej organizacji.” World Health Organisation division tackling coronavirus underfunded and facing internal corruption allegations, audits reveal

W tym samym audycie możemy przeczytać również, że

„Nagły wzrost liczby wewnętrznych skarg dotyczących korupcji, oszustwa, a nawet molestowania seksualnego pochodzących z 7000 silnych organizacji, które zalały zespół wewnętrzny złożony z czterech pełnoetatowych śledczych i dwóch konsultantów.”

A jednak, oddział W.H.O. odpowiedzialny za zajmowanie się wybuchem epidemii koronawirusa, „jest tak stale niedofinansowany, że wiele razy stwierdzono, że stanowi on „poważny” i „niedopuszczalny” poziom zagrożenia.” Świetnie! Zatem bliżej nieznane osoby z W.H.O. wyłudzają masę pieniędzy i stają się bogate, podczas gdy zespół mający zajmować się koronawirusem jest niedofinansowany. Może to właśnie dlatego W.H.O. opóźniło ogłoszenie sytuacji nadzwyczajnej na świecie wobec epidemii koronawirusa, mimo tego, że potwierdzono już zdolność wirusa do przenoszenia się z człowieka na człowieka.

Istotną rolę w całej tej sytuacji może mieć tak, że Chiny są jednym ze sponsorów W.H.O. Po spotkaniu Tedrosa z przywódcami Chin wysokiego szczebla, w 2017 roku, W.H.O. otrzymało nowy, duży datek od Chin. Chiny chcą również wybudować warte 80 milionów dolarów siedziby główne dla Afrykańskich Central Kontroli i Prewencji Chorób. Zgadnijcie gdzie chcą je wybudować? W Etiopii! Cóż za zbieg okoliczności, że jest to akurat ojczyzna Tedrosa! Stany Zjednoczone są całkowicie przekonane o tym,  że będą one służyły do szpiegowania.

US warns over Chinese ‘spying’ on African disease control centre

 

„znaczenie Chin dla W.H.O. wywodzi się nie tyle z tego, że są ich obecnym sponsorem, ale przyszłym źródłem funduszy i partnerem, z którym stawi czoła największym globalnym problemom zdrowotnym.” – The WHO Draws Flak for Coronavirus Response

Cóż, Chiny mają kasę. I stanowią 20% populacji świata. Jednak czy obecnie rządząca Komunistyczna Partia Chin jest naprawdę dobrym „partnerem, z którym można stawiać czoła największym globalnym problemom zdrowotnym”?

Wielu ekspertów ds. zdrowia jest wściekłych na W.H.O. za ich pochwałę reakcji Chin na epidemię koronawirusa i ich opóźnienie w ogłoszeniu sytuacji nadzwyczajnej na świecie. Według Lawrence’a Gostina, profesora globalnego prawa  zdrowotnego na Georgetown University, który również  zapewnia wsparcie techniczne W.H.O:

„Zostaliśmy oszukani… Ja sam i inni eksperci ds. zdrowia publicznego, opierając się na tym, co mówiły Światowa Organizacja Zdrowia i Chiny, zapewniliśmy opinię publiczną, że sytuacja nie była poważna, że mogliśmy nad nią zapanować.” – Chinese officials note serious problems in coronavirus response. The World Health Organization keeps praising them.

Oskarżenia dotyczące korupcji w W.H.O.  nie są niczym nowym. W 2017 roku, publikacja Associated Press rzuciła światło na to, że prawie połowa 2-miliardowego budżetu W.H.O. została roztrwoniona na loty samolotami w pierwszej klasie i pięciogwiazdkowe hotele.

AP Exclusive: Health agency spends more on travel than AIDS
https://apnews.com/1cf4791dc5c14b9299e0f532c75f63b2

 

Stany Zjednoczone są największym sponsorem:  amerykańscy podatnicy sfinansowali około  jednej czwartej budżetu W.H.O. Słuchajcie tego – to „nie obejmuje kosztów często pokrywanych przez państwa-gospodarzy, dążące do uzyskania przychylności, które nie są księgowane przez W.H.O.”. – Stop Funding WHO Until It Cleans Up Its Act

 

Jeśli wiecie cokolwiek na temat Komunistycznej Partii Chin i o tym w jaki sposób kupują sobie wpływy, to właśnie często robią to przez wydawanie pieniędzy na pełne przepychu podróże. Nie ma żadnych dowodów na to, że było tak w przypadku W.H.O. Jednak jestem nieco zaniepokojony tym co dzieje się z tą całą korupcją i podlizywaniem się. Szczególnie dlatego, że W.H.O. opiera się na

„finansowaniu i współpracy członków w zakresie funkcjonowania, dając bogatym państwom członkowskim, takim jak Chiny, znaczące wpływy.” – The coronavirus crisis is raising questions over China’s relationship with the World Health Organization

Wiem, że w tej chwili jesteście prawdopodobnie dość zaniepokojeni otrzymywaniem precyzyjnych informacji na temat epidemii koronawirusa. Nie bójcie się!

„W.H.O. walczy również z dezinformacją, pracując nad tym z firmą Google po to by upewnić się, że ludzie dostają najpierw fakty od ONZ-towskiej instytucji ds. zdrowia kiedy szukają informacji na temat wirusa.” World Health Organization Tackles Misinformation Over China Coronavirus Outbreak

Dlatego poniżej tego filmiku zamieszczonego na YouTubie, platformy, której właścicielem jest firma Google, zobaczycie link do strony W.H.O., najbardziej godnego zaufania źródła informacji na temat koronawirusa. Umieścili go tam automatycznie. Nie mogę go usunąć. Oczywiście, jeśli tego byłoby mało, by skierować waszą opinię we „właściwym” kierunku, YouTube również zdemonetyzował prawie każdy filmik, który ja i każda inna osoba opublikowaliśmy na YouTubie na temat koronawirusa.

Zrobili to po to by zniechęcić nas wszystkich do choćby rozmawiania na ten temat poza oficjalnymi kanałami. Lecz to z czym nie liczyły się firma Google, YouTube, W.H.O. i Chiny, to niesamowite wsparcie ze strony tego, co nazywam„China Uncensored 50-Cent Army”.

Są to fani programu, którzy wpłacili pieniądze na stronie crowdfundingowej Patreon. Dzięki ich wsparciu finansowemu, mogę zrealizować odcinek na temat tego dlaczego Chiny, W.H.O. i Google nie mają na sercu waszego najlepszego interesu jeżeli chodzi o epidemię koronawirusa.

Mogą demonetyzować „China Uncensored” ile chcą, a ja i tak będę dalej nagrywał kolejne odcinki. Zatem w ramach podziękowania dla członków „China Uncensored 50-Cent Army,” odpowiem na ich pytania pod koniec któregoś z odcinków mojego programu. Dzisiejsze pytanie pochodzi od Tony’ego Chopkoski’ego. Zapytał:

„Tedros…Tedros? Naprawdę ogarnia co dzieje się dookoła? Chiny posiadają duże inwestycje w Etiopii, kraju, w którym się urodził. A samoloty ich linii lotniczej nadal latają do Chin. To sprawia, że Kenia, która sąsiaduje z Etiopią, panikuje.”

Nawet o tym nie pomyślałem. Ale okazuje się, że tak, Chiny mają całe mnóstwo inwestycji w Etiopii. Jako, że chińska inwestycja jest nazywana dyplomacyjną pułapką zadłużenia, nie powinien was dziwić fakt, że około połowa całego długu Etiopii należy do Chin.

 „Największa część długu dotyczyła budowy wartej 4 miliardy dolarów linii kolejowej Etiopia-Dżibuti. Export-Import Bank of China wsparł projekt kredytami w wysokości 3,3 miliarda dolarów. Do tej porty linia kolejowa została sparaliżowana przez lekkie ładunki, braki prądu i zamieszki wywołane protestami.”Ethiopia’s China challenge

 

Ale hej, linia ta łączy Etiopię z pierwszą, zamorską bazą wojskową Chin w Dżibuti, więc jest tego warta, no nie?

Chińskie inwestycje w Afryce są  nazywane nowym kolonializmem.

Viewpoint: Why we should beware of China’s ‘new colonialism’
https://newafricanmagazine. com/18866/

 

Czy chińska inwestycja w Etiopii mogłaby wpłynąć na decyzyjność Tedrosa, Dyrektora Generalnego W.H.O.? Oczywiście nie mogę tego powiedzieć na pewno, ale powiedzmy, że czuję się dodatkowo pocieszony przez link do strony W.H.O., który YouTube umieszcza pod tym filmikiem. Tedros, usuń go.

Tedros Adhanom: Działania podjęte przez Chiny sprawiają,  że jesteśmy bezpieczniejsi.

Tony, dziękuję ci za pytanie. Dziękuję, że oglądacie mój program. Upewnijcie się, że subskrybujecie kanał „China Uncensored”. Słyszałem od wielu subskrybentów, że YouTube ich odsubskrybował. Zatem, tak, upewnijcie się, że jesteście subskrybowani, kliknijcie w ikonkę powiadomień żebyście dostali informację o nowych odcinkach i proszę pomóżcie nam udostępnić te filmiki. Jestem pewien, że W.H.O. i Komunistyczna  Partia Chin naprawdę to docenią.

 

 

Materiał przygotowany w oparciu o poniższy materiał filmowy

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *