Chyba każde dziecko wie o tym, że nazizm to nic innego jak narodowy socjalizm, a więc socjalizm o charakterze nacjonalistycznym. Skąd więc wynikają usilne starania, aby ukryć socjalistyczny komponent ideologii Adolfa Hitlera i jego partii, notabene Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej?
Według mainstreamowej wykładni narodowy socjalizm, chętnie określany mianem nazizmu lub hitleryzmu, jest uznawany za ruch prawicowy, a nawet tzw. skrajną prawicę. Taka klasyfikacja opiera się na dwóch zabiegach: ukryciu lub zbagatelizowaniu „socjalizmu” przy jednoczesnym podkreśleniu „nacjonalizmu”, który rzekomo ma tylko prawicowe czy konserwatywne konotacje. Problem polega na tym, że oba te działania są nieuczciwe i obliczone na rozmycie prawdziwych źródeł ideowych III Rzeszy.
Po pierwsze, nacjonalizm jako ideologia miał kilka fal, a pierwszą z nich tworzyły przede wszystkim XIX-wieczne rewolucje demokratyczne, rzecz jasna o lewicowej proweniencji. Nieco wcześniej, bo w czasie Rewolucji Francuskiej, stronnictwem nacjonalistycznym byli skrajnie lewicowi jakobini. Nacjonalizm nie był i nie jest zarezerwowany dla obozu konserwatywnego. Po drugie, marksizm, czyli konkretna ideologia tworząca teoretyczną podbudowę dla rewolucji, nie ma monopolu na socjalizm. Ten narodził się o wiele wcześniej i przybierał wiele form, np. u różnych grup religijnych i sekt czy właśnie w ramach Rewolucji Francuskiej (hebertyści czy tzw. wściekli).
Poniżej umieściłem pięć wypowiedzi czołowych nazistów, w tym samego Adolfa Hitlera. Zacytowane fragmenty pochodzą z przemówień publicznych i książek wysoko postawionych dygnitarzy III Rzeszy.
Nacjonalizm i socjalizm nie są sprzeczne
„Narodowa” i „Socjalistyczna” to dwie identyczne koncepcje. Tylko Żydowi udało się, poprzez sfałszowanie idei socjalistycznej i przekształcenie jej w marksizm, nie tylko oddzielić ideę socjalistyczną od narodowej, ale także przedstawić je jako całkowicie sprzeczne.
Źródło: Adolf Hitler, przemówienie w Monachium (1922)
Socjalizm drogą do emancypacji narodu
My, narodowi socjaliści, chcemy rewolucji gospodarczej obejmującej nacjonalizację gospodarki. Chcemy w miejsce kapitalistycznego systemu gospodarczego opartego na wyzysku realnego socjalizmu. (…) Chcemy rewolucji społecznej, aby doprowadzić do rewolucji narodowej.
Źródło: Gregor Strasser, przemówienie w Reichstagu (1925)
Marksizm to fałszywy socjalizm
W okresie historii kapitalizm i socjalizm przeplatają się ze sobą; kapitalizm jest nienaturalny, socjalizm jest naturalnym systemem gospodarczym. Narodowi socjaliści i Czerwony Front mają te same aspiracje. Żydzi sfałszowali rewolucję pod postacią marksizmu, dlatego odniosła porażkę.
Źródło: Heinrich Himmler, przemówienie w Poczdamie (1926)
Przeciw burżuazji i marksistom
Linie niemieckiego socjalizmu są ostre, a nasza droga jest jasna. Jesteśmy przeciwko burżuazji politycznej i za prawdziwym nacjonalizmem! Jesteśmy przeciwko marksizmowi, ale za prawdziwym socjalizmem! Jesteśmy za pierwszym niemieckim państwem narodowym o charakterze socjalistycznym! Jesteśmy za Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotniczą!
Źródło: Joseph Goebbels, Dlaczego Jesteśmy Socjalistami? (1932)
Nazista musi być socjalistą
Przeżywamy narodowo-socjalistyczną rewolucję. Podkreślamy termin „socjalistyczna”, ponieważ wielu mówi tylko o rewolucji „narodowej”. Wątpliwe, ale i błędne. Nie tylko nacjonalizm doprowadził do przełomu. Jesteśmy dumni, że triumfował także niemiecki socjalizm. Niestety, są dziś jeszcze wśród nas ludzie, którzy zbyt mocno akcentują słowo „narodowa” i nie chcą nic wiedzieć o drugiej części naszego światopoglądu, co świadczy o tym, że nie zrozumieli także części pierwszej. Kto nie chce uznać niemieckiego socjalizmu, nie ma prawa nazywać się narodowym.
Źródło: Hermann Göring, Nacjonalizm i Socjalizm (1933)
Jakub Zgierski